Sabah Daha Kolay Uyanın – Uyku Teknolojileri

Sabah Daha Kolay Uyanın – Uyku Teknolojileri

Uyku ve teknoloji denildiğinde aklınıza daha çok teknolojinin uykuya nasıl zarar verdiği geliyor değil mi? Kabul etmek gerek ki böyle zararlı bir etki var. Özellikle gece ekranlara bakmanın uyku üzerine olumsuz etkileri var. Fakat daha iyi bi uyku kalitesine ulaşmamızı sağlayan teknolojiler de var ve bunlar sayesinde sabah kolay uyanmak gerçekten mümkün. Peki nelerdir bu teknolojiler?

Uyku kalitesini arttırma amacıyla kullanabileceğimiz teknolojik ürünler; uyku takip cihazları, akıllı bileklikler/akıllı saatler ve telefonunuzda kullanabileceğiniz bazı uygulamalardır.

Uyku Takip Cihazları

Uyku takip cihazı olarak Beddit(Apple), SleepSense(Samsung), ve RestOn(Yataş) cihazları öne çıkıyor. Bu cihazları yatağınızın çarşafının altına serip telefonunuza bağlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu cihazlar Siz yattıktan sonra kalp atış hızınız, nefes alışveriş hızınız, oda sıcaklığı ve hareket etmeniz gibi birçok farklı veriyi toplar. Size bu verilere göre uyku kalitenizi arttırmak için öneriler veren bu cihazlardan Samsung SleepSense sadece bununla kalmayıp akıllı ev sistemlerine bağlı olduğunda oda sıcaklığını ayarlama, siz kalktığınızda televizyon ve kahve makinesini açma gibi bazı işlemleri yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. Yataş’ın RestOn cihazı ise akıllı alarm özelliğine sahiptir. Akıllı alarm teknolojisi sizin uykunuzu izler ve alarm kurduğunuz saate yaklaşırken uyku fazlarından biri olan hafif uyku fazında alarmı çaldırır. Böylece hiç zorlanmadan ve vücudunuz zaten hafif uyku fazında uyanmaya yakın olduğundan uykunuzu almış, enerjik şekilde kalkarsınız.

Akıllı Saatler  ve Bileklikler

Akıllı bileklikler ve akıllı saatler de aynı uyku takip cihazları gibi siz uyurken kalp atış hızınız ve yataktaki hareketliliğinizi izleyerek uykunuzu analiz eder ve derin uyku/hafif uyku fazlarını takip eder. Yine akıllı alarm teknolojisi sayesinde sizi hafif uyku fazında uyandırır ve güne ayık şekilde başlayabilirsiniz.

smart watch and sleep

Telefon Uygulamaları

Eğer saydığımız ürünler için para harcamak istemiyorsanız işte size güzel bir alternatif. Telefonunuza kurabileceğiniz Sleep Cycle Alarm Clock isimli uygulamadan sabahları zorlanmadan kalkmak için yardım alabilirsiniz. Uygulama iki farklı şekilde uykunuzu analiz eder ve uykunuzla ilgili bütün verileri sizinle paylaşır. Alarmı kurduğunuz saate 30 dakika kaldığı andan itibaren sizin hafif uykuya geçmenizi bekler ve hafif uykuda yakaladığında alarmın sesini yavaş yavaş yükselterek sizi yumuşak bir şekilde uyandırır. Eğer son yarım saatte hiç hafif uykuya geçmezseniz normal bir alarm gibi tam kurduğunuz saatte çalar ve sizi uyandırır. Bu analizlemeyi iki şekilde yapar. Birinci yöntem yatağınızda çarşafınız altına alarmı kurup yerleştirmek. Sleep Cycle telefonun ivmeölçeri ile hareketlerinizden yola çıkarak uykunuzu izler. İkinci yöntem ise ses ile uyku takibi. Uygulama yatağınızın yakınında bir eşyanın üzerine koyduğunuz telefonunuzun mikrofonu ile sizin nefes alışverişiniz, horlamanız ve yatakta dönerken çıkardığınız sesler ile uykunuzu izler ve sabah sizi hafif uykuda uyandırmaya çalışır.

Teknoloji öyle ya da böyle hayatımıza girdi. Bu bizim normal düzenimizi bozdu fakat eğer onu doğru kullanmayı öğrenebilir ve zararlı değil faydalı teknolojileri tüketmeye dikkat etmeliyiz. Teknolojiyi kullanarak uykularımızı kalitesiz hale getirip sabah sürünerek de kalkabiliriz, yine teknolojiyi kullanarak sabahları çok kaliteli bir şekilde de kalkabiliriz. Tamamen bizim elimizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir