Efsanevi Şeytan Kulesi’nin Gizemi

Efsanevi Şeytan Kulesi’nin Gizemi

Şeytan Kulesi

Amerika’nın ulusal anıtı ilan edilen Şeytan Kulesi, oluşumu 40 milyon yıl öncesine dayanan esrarengiz bir doğa harikasıdır. Kimi insanlar için oluşumu bilimsel bir olayken kimi insanlar da bu kulenin efsanelerde anlatıldığı biçimde oluştuğuna inanırlar. Peki, her yıl 400.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapan bu ”Şeytan Kulesi” nedir?

Şeytan Kulesi Nedir?

Şeytan Kulesi; Amerika’nın Wyoming eyaletinde Bear Lodge Dağları’nda bulunur. Yüksekliği 1558 metredir ve 1906 yılında Başkan Theodore Rossevelt tarafından Amerika’nın ilk ulusal anıtı ilan edilmiştir. Birçok kabilenin ve yerel halkın kutsal alanıdır. Yerel halk bölgedeki ağaçlara sık sık kumaş bağlayarak ibadet etmektedir. Bundan dolayı halk Şeytan Kulesi’ne tırmanan insanlardan pek haz etmez. Haziran ayı o bölgede gönüllü tırmanmama ayı olarak kabul edilir. Her yıl 400.000 ziyaretçi barındırmaktadır lakin yalnızca %1’i tırmanış yapmaktadır. Bu olağanüstü yapıdan 1977 yılında ”CLOSE ENCOUNTERS OF THE THİRD KİND” filminde bahsedilmiştir. 

Şeytan Kulesi'nin Oluşumu

Jeologlara göre bu oluşum, Dünya’nın çekirdeğindeki alevlerden doğmuştur ve yerkabuğundan magma halinde yükselip yüzeye yaklaştıkça soğumuştur. Bu soğumalardan dolayı kayaçların eşsiz geometrik şekilleri oluşmuştur. Magmatik kayaç soğudukça baskı noktalarının etrafında büzülmeler başlamıştır. Bu noktaların etrafında ise basınç birikmiştir. Böylelikle yukarıdan aşağıya doğru uzanan, çok sütunlu mimariyi oluşturan altıgen şekiller belirmiştir. Jeologlar oluşumu açıklığa kavuşturmuşlardır fakat yapının büyüklüğü hala bir gizem konusudur. Zirvesi yaklaşık bir futbol sahası büyüklüğünde ve taban çevresi ise yaklaşık 1 mildir.

ŞEYTAN KULESİ EFSANELERİ

Gelelim bu yapının konu olduğu efsanelere. Oluşumla ilgili birden fazla inanış vardır. Lakin bu inanışların çoğunluğu ”Wakan Taka (Yüce Ruh)” isimli bir Tanrı’yı ve şeytanı temsil eden ayıları konu alır. Gelin, bu efsanelerden iki tanesini inceleyelim.

    Kızılderili Efsanesi

Bu efsaneye göre; bir grup kız oyun oynamak için kulenin olduğu bölgeye gider. Bir süre sonra peşlerine takılan iki ayıyı fark ederler. Ayılardan kaçabilmek için buldukları bir kayaya tırmanırlar. Ve Yüce Ruh’ a dua etmeye başlarlar. Kızların dualarına cevap olarak bulundukları kaya göğe doğru yükselir. Ayılar kızları yakalayabilmek için pençeleriyle kayaya tırmanmaya çalışırlar. Ama başaramazlar. İnanışa göre ayıların pençe izleri bugün Şeytan Kulesi’nin yanlarında bulunan izlerdir. Fakat Yüce Ruh kayayı o kadar büyütür ki kızlar gökyüzüne ulaşırlar. En sonunda Ülker Takımyıldızına dönüşürler.

      Hint Efsanesi

Bu efsaneye göre ise kötü bir iblis devasa bir kaya yaratır. Ve kayanın zirvesine yerleşir. Orada devasa bir davul çalmaya başlar. Bununla birlikte gök gürültüsü ve şimşekler oluşur. Hint halkı bu kayanın Kötü Tanrı Kulesi olduğuna inanırlar. Kızılderililerin de kayanın karanlık bir özü olduğuna inanmaları sebebiyle yakınlarına yerleşim yeri kurulmaz.

şeytan kulesi

ŞEYTAN KULESİNE İLK TIRMANANLAR

William Rogers ve iş ortağı Willard Ripley işlerinin kötü gittiği bir dönemde Şeytan Kulesi’nin müşteri toplayabileceğini düşünürler. İlk olarak 1893 yılında zirveye ulaşabilmek için birkaç aylık çalışmanın sonucunda bir merdiven yaparlar. Zirveye tırmanmayı başaran iki arkadaş, iner inmez bir fuar düzenlemeye karar verir. Fuar sayesinde birçok satış yapılır. Bundan böyle her yıl 4 Temmuz’da aynı fuar düzenlenir. 1927 yılında ise merdiven oldukça eskimiştir, kullanılması kazaya sebep verebileceği için merdivenin alt kısımları kesilir. Günümüzde dahi merdivenin kalıntıları hala durmaktadır.

Zirveye tırmanan ilk profesyonel tırmanıcı ise Jack Durrance’dir. 1938 yılında George Hopkins isimli bir paraşütçü dağın zirvesine bir atlayış gerçekleştirir. Genç paraşütçü başarılı bir atlayış yapar. Gelgelelim kötü hava şartları sebebiyle inmeyi başaramaz. Şiddetli rüzgardan dolayı ise helikopter Hopkins’i kurtaramaz.  Bu yüzden Jack Durrance bir kurtarma operasyonu düzenlemiştir. Kısacası zirveye tırmanarak şanssız paraşütçüyü kurtarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir