Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Nedir?

siber güvenlik
Günümüzde teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Teknolojinin sağladığı yararlar saymakla bitmez, neredeyse tüm alanlarda insan gücüyle uzun zamanlar ve çok fazla efor sarf edilip yapılacak işler günümüzde teknolojinin sağladığı kolaylıklarla dakikalar hatta saniyeler içinde halledilebiliyor. Sağlanan bu kolaylık ve hayatımızdaki neredeyse tüm bilgilerin elektronik ortama aktarımı bazı kötü niyetli insanların saldırılarına maruz kalmamıza neden olabiliyor. İster istemez hepimiz belki bir uygulamanın istediği izinlerde, belki web sitelerinde dolaşırken otomatik olarak kaydettiğimiz kişisel bilgilerimiz veya parolalarımız ile bu dijital dünyanın bir parçasıyız.  Birinin iznimiz olmadan telefonumuza göz atması bile hepimizi rahatsız eden bir durum olabilecekken, kişisel bilgilerimizi , ülke veya kuruluşların elektronik ortamdaki bilgilerini riske atan siber saldırılardan korunmamız nasıl mı mümkün; işte bu noktada siber güvenlik kavramı karşımıza çıkıyor. Peki nedir bu siber güvenlik?
siber güvenlik
Siber  güvenlik,  bir  diğer  adıyla  bilgi  teknolojileri güvenliği,  sunucuların  telefon,  tablet   gibi elektronik  cihazların,  ağların  ve  elektronik  ortamdaki  verilerin  korunmasıdır. 
Siber   saldırıların çokluğu,  çeşitliliği  ve  yoğunluğu,  verilebilecek  hasarların  büyüklüğü  ve  doğurabileceği   kötü sonuçlar  sebebiyle  siber  güvenlik  giderek   önem kazanmaktadır.  Kişisel  verilerin  gizliliği ve güvenliğinin  yanı  sıra  ülkelerin,  kamu kuruluşlarının,  sağlık  hizmetleri  gibi  daha  geniş çaplı  ve  daha  büyük  hasarlar  verilebilecek alanlarda  da  güvenliğin  tehdit  altında  olduğu durumlar  söz  konusu  olabiliyor.
 
Bahsettiğim  gibi  saldırıların  büyüklüğü  ve  çeşitliliği  arttıkça  siber  güvenlik  de  aynı  oranda  gelişiyor . Hatta  siber  güvenlik  öyle  önem  kazanmış  ki  1980li  yıllardan  itibaren  ‘siber dünyada etik’,  ‘siber korsanlık’  gibi  tanımların  ortaya  çıkmasına  sebep  olmuş.  Bu  tanımlar  sosyal,  politik  birçok  tartışmaya  konu  olmuş. 
Siber güvenliğin karşı karşıya olduğu tehditleri kısaca şöyle sınıflandırabiliriz:
•Siber suç: finansal kazanç veya işlerin kesintiye uğraması için sistemleri hedefler. 
•Siber saldırı: genellikle politik nedenli bilgi toplamayı amaçlar.
•Siber terör: elektronik sistemleri korku ve paniğe sebep olacak şekilde ele geçirmeyi hedefler. 
siber güvenlik
Siber tehditlere karşı kendimizi nasıl korumaya alabiliriz?
Yazılımımızı ve işletim sistemimizi güncel tutarak;
Toplu taşıma veya kafelerdeki gibi ortak ağları olabildiğince az kullanarak, hatta çok gerekmedikçe kullanmayarak;
Kullandığımız modemleri en güncel sürümde tutarak;
Girdiğimiz web sitelerinin adres satırındaki ‘https’ ifadesini kontrol ederek;
Basit şifreler kullanmayıp her platformda farklı şifreler belirleyerek ve şifrelerimizi belirli aralıklarla değiştirerek;
Bilinmeyen kullanıcılardan gelen e-posta eklerini veya bağlantıları açmayarak elektronik ortamdaki kişisel verilerimizin güvenliğini sağlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir