Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

1)Bölümünüz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz ?

Siyasal ve yönetimsel konuları bilimsel araştırmaları ve çalışmaları ile ilgilenirler. Siyaset Bilimi içerisinde bulunan politik ve siyasal analizleri yerine getirirler. Toplum ve devlet arasındaki ilişkiyi incelerler. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünün amacı, öğrencilere siyasi kavramları, fikirleri, ideolojileri inceleyecek, araştıracak ve yorumlayabilecek siyasal bakış açısına sahip olmasını sağlayacak, hukukun temel bilgilerini edinecek ve kamu yönetiminde olan gelişmeleri takip edebilecek sorunları çözebilecek öğrencileri lisans eğitimleri ile yetiştirmektir.

2)Bölümünüzün nasıl bir eğitim düzeni var ? Daha çok teorik bir eğitim mi alıyorsunuz yoksa uygulamalı eğitim mi ?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü tamamen teorik bir ders düzeninde oluşmaktadır. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi dersleri (Karşılaştırmalı Siyasal Sistemler, İnsan Hakları ve Kamu Özgürlükleri, Kentleşme ve Konut Politikaları, Kamu Yönetiminde Çağdaş Yaklaşımlar, Türk Siyasal Hayatı, Türk İdare Tarihi) yanında aynı zamanda iktisat, sosyoloji ve hukuk gibi derslerin de bölüm ile örtüşen kısımları (siyaset sosyolojisi, Türk Anayasa düzeni gibi) ders olarak verilir. Uygulamalı eğitim kısmına ise staj denebilir.

3)Bölümünüzün size kattığı tecrübeler nelerdir ? Hayatınızda önemli bir değişiklik sağladı mı ?

Evet var, bölümüm global ve ulusal siyaseti anlamama yardımcı oluyor. Belki daha önce bilmediğiniz bir durumun veya olgunun siyasi açıdan incelenmesini size öğretiyor ve bununla birlikte hayatınızda değişiklikler sağlıyor.

4)Bölümünüzün eğitimi İngilizce veya farklı bir dilde mi ? Eğer İngilizce ise; Türkçe’ye kıyasla ne gibi farklılıklar var ?

Eğitim dilimiz %100 İngilizce. İngilizce bölüm olması açısından birçok avantajı var. Ulusal ve uluslararası alanda birçok bilgiye daha çabuk ve hızlı erişim sağlayabilirsiniz. Bildiğiniz üzere İngilizce akademik anlamda dünyanın eğitim dilidir. İş bulma imkânı bakımından Türkçe eğitim diline sahip bölümlerden daha kolay ulaşabilirsiniz.

5)Bölümünüzün iş imkanları nasıl ?

Bölümümüzün pek çok ve çeşitli alanlarda iş imkânı var. Bu sektörlere danışmanlık, müfettişlik, bankacılık, insan kaynakları, iletişim, eğitim, medya ve halkla ilişkiler, kamu kurumları ve uluslararası örgütler, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve akademisyenlik olarak örnek verilebilir. İş kısmı aslında sizin daha çok hangi alanda ilerlemek istediğinize bağlı kamu ve özel sektörde üst düzey memur veya yönetici olabilirsiniz.

6)Bölümü okuyan kişiler kendini nasıl geliştirmeli ?

Gündeme hakim olmalısınız ve tarayabildiğiniz kadar yazı, makale ve kitap taramalısınız. Siyasete güncel ve yerek yaklaşımları iyi takip etmeniz gerekmektedir. Uluslararası anlamda bölgesel siyasi tarihleri ve yapıları iyi bilmeniz ve öğrenmeniz gerekir.

7)Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Bölümü okumak isteyen arkadaşlar şöyle bir tavsiyem var, eğer yaşadığımız dünyayı ve gelişmekte olan olguları takip etmek ve en önemlisi bu olgular ve olaylar üzerinde etki sahibi sahibi olmayı istiyorsanız örnek olarak kadın ve insan hakları konusunda etki sahibi olmak bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız bu bölümü tercih etmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir