TABİATIN İNSANLIĞA CEVABI: MÜSİLAJ

TABİATIN İNSANLIĞA CEVABI: MÜSİLAJ

müsilaj

Halk arasında “Deniz salyası” olarak bilinen müsilaj, kahverengi, kalın ve köpüğümsü bir yapıdan oluşan mukus tabakasıdır. Hayatımıza yeni bir kavram olarak girmiş gibi görünse de aslında denizlerde varoluşunu uzun zamandır sürdüren bir oluşumdur. Ancak son zamanlarda Marmara Denizi’nde yaşanan anormal yayılma gibi durumlarda bu salyanın artması deniz altı yaşamını tehlikeye atıyor.

Müsilaj kaplı kıyı

DENİZLERİN MAVİLİĞİNİ NEDEN KAYBEDİYORUZ?

Bilindiği üzere tabiat kendi dengesine sahiptir. Dolayısıyla besin zincirinde herhangi bir problem söz konusu olduğunda canlı türlerinde kontrolsüz artışlar görebiliyoruz. Bu artışlar hayatımızı her zaman pozitif etkilemeyecektir. Bu yüzden deniz salyası konusunda da aynı durumdan söz etmek mümkün. Çünkü kontrolsüz avlanma, atıkların artması gibi durumlar olduğunda fitoplankton popülasyonu hızla artıyor. Bununla birlikte deniz sıcaklıklarının normalin üzerine çıkması, denizdeki azot ve fosfor seviyesinin normal düzeyi aşması da fitoplankton nüfusunu etkiliyor.

FİTOPLANKTONLAR MI SUÇLU YOKSA İNSANLIK MI?

Yaşam dengesinde büyük rolü olan fitoplanktonların artmasının ne gibi bir zararı olabilir diye düşünebilirsiniz. Bu canlı türünden salgılanan sıvı deniz salyasının bileşenlerini oluşturuyor. Tabii suçu burada fitoplanktonlara atamayız çünkü fitoplanktonlar olmasaydı ekosistemin düzenli işleyişi söz konusu olamazdı. Buradaki hata, bu elzem canlıların artmasına neden olan insanlara ait. Kısacası denizlere boşaltılan atıkların, küresel ısınmanın artmasına neden olan davranışlarımızın karşılığını almaktayız.

Deniz altında müsilaj
Deniz altında müsilaj

MÜSİLAJ HASTALIK RİSKİNİ ARTIRIYOR!

Müsilaj tabakası, pek çok bakteri ve virüsü kendine çekebilir ve hastalıkları oldukça geniş bir alana yayabilir. Özellikle içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde insanlar için büyük bir tehlike oluşturabilir. Buna ek olarak, müsilaja neden olan planktonlar, kolera bakterisi taşıyor. Dolayısıyla müsilajın kolera salgınını artırabileceği konusu da gündeme girmiş bulunmakta.

Müsilaj
Müsilaj

MÜSİLAJ HEP ZARARLI MIDIR?

Yazımızın bu cümlesine kadar hep müsilajın zararlarından bahsettik. Müsilajın zararlarını bir kenara bıraktığımızda yararları da oldukça fazla. Örnek verecek olursak, tohumları saran bir müsilaj tabakası, bitkinin çimlenmesini sağlayabilir. Bunun haricinde müsilaj tabakasının işlendiği durumlarda tüketilebilir olması da mümkündür. Tabii bu yararları elde edebilmek için müsilaj üretiminin kontrollü olması gerekir. Kontrolsüz bir müsilaj üretimi kabusa dönüşebilir.

Müsilaj yayılmış sahil.
Müsilaj

Kaynakça

Wikipedia

Webtekno

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir