Temiz Enerjinin Anahtarı: Termal olmayan Nükleer Füzyon

Temiz Enerjinin Anahtarı: Termal olmayan Nükleer Füzyon

termal olmayan nükleer enerji

Avustralya merkezli derin teknoloji girişimi HB11 Energy , yüksek güçlü, yüksek hassasiyetli lazerler kullanarak bir yeniliğe imza attı. Hidrojeni ısıtmak yerine hidrojen ve bor-11 arasındaki füzyon reaksiyonlarını başlatmak için kullanılan bu lazer aynı zamanda temiz enerji üretimi için bir yol olarak kullanılıyor. Ayrıca lazer izotopları yüz milyon derece sıcaklıklara kadar çıkarabiliyor.

Termal füzyon yerine lazerlerin kullanılması, 1970’lerde Avustralyalı teorik fizikçi Heinrich Hora tarafından tahmin edilen bir şeydi. Hora’nın New South Wales Üniversitesi’nde üstünde çalıştığı bir şey olan termal füzyon HB11’in kurulmasına da vesile olmuştur.

Temiz Enerjinin Anahtarı: Termal olmayan Nükleer Füzyon

Nükleer füzyon , iki veya daha fazla farklı varlığın yeni bir bütün halinde birleştirilmesi sürecidir. Hidrojen izotoplarının milyonlarca dereceye ısıtılmasını gerektiren diğer füzyon çabalarının çoğundan kökten farklıdır.

 Füzyon reaksiyonları, Güneşimiz de dahil olmak üzere yıldızların güçlerinin temel enerji sürecini oluşturur. Güneş, çekirdeğinde on milyonlarca dereceye kadar aşırı derecede ısıtılmış büyük miktarda hidrojen atomunun plazmaya paketlenmesiyle füzyonu gerçekleştirir. 

HB11, 10 petawatt’ın üzerinde güç seviyeleri üretebilen ultra yüksek güçlü “cıvıl cıvıl nabız amplifikasyonu” lazerlerindeki son gelişmelerden yararlanan farklı bir yaklaşım kullanıyor. HB11’in hidrojen-bor lazer füzyonunun ilk gösterimi, beklenenden 10 kat daha fazla füzyon reaksiyonu üretti.

“Tüm dünya için güvenli, temiz ve bol enerji”

HB11 Energy’nin Kurucusu ve MD’si Dr. Warren McKenzie bir basın açıklamasında şunları söyledi: “Tek başına füzyon reaksiyonlarının gösterilmesi inanılmaz derecede heyecan verici. Ancak bunun da ötesinde, beklenmedik şekilde yüksek sayıda reaksiyon, ek olarak bize nasıl optimize edileceğimiz hakkında önemli bilgiler veriyor. Bu füzyon enerjisini yaratmak, tüm dünya için güvenli, temiz ve bol enerji yolunda harikalar yaratacaktır” dedi.

Sonuçlar, temiz enerji üretimi için büyük bir potansiyel olduğunu gösteriyor: hidrojen-bor reaksiyonları, güvenli ve bol yakıtlar kullanır ve birincil reaksiyonda nötron yaratmaz. Bu şekilde, önemsiz miktarlarda kısa ömürlü atıklara neden olurlar ve temel yük şebeke elektriği veya hidrojen üretimi için büyük ölçekli güç sağlayabilirler.

McKenzie sözlerine şöyle devam etti: “Bu bulgular bizi mevcut tüm yenilenebilir enerji kaynaklarının toplamından daha iyi fiyatlarla ve daha bol miktarda temiz, güvenli ve güvenilir enerji yaratmaya bir adım daha yaklaştırıyor. Büyük ölçekli temiz elektrik üretimine yönelik benzersiz yaklaşımımız, hidrojen ve bor-11 arasında herhangi bir radyoaktif yakıt kullanmayan veya kontrol edilemeyen radyoaktif atık oluşturmayan bir anötronik füzyon reaksiyonu kullanır. Bunu büyük ölçekte başarmak oyunun kurallarını değiştirecek.”

Temiz Enerjinin Anahtarı: Termal olmayan Nükleer Füzyon

Bakalım bu çığır açan sonuçlar, ölçeklenebilir temiz enerjiye yol açacak mı ve iklim değişikliğinin neden olduğu küresel ısınmanın etkilerini tersine çevirmemize yardımcı olacak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir