Türk Savunma Sanayii ‘nde 2020 Yılı

Türk Savunma Sanayii ‘nde 2020 Yılı

2020… Bildiğiniz gibi 2020 yılı çoğu sektöre pek de iyi gelmedi ama Türkiye için savunma sanayi 2020’de hız kesmedi. Devam etmekte olan projelerin çoğunda epey yol alındı ve yeni projeler için ilk adımlar atıldı. 

Öncelikle “Savunma ve Savunma sanayi nedir?” sorularına cevap verelim. 

Savunma; bir devlet için en önemli unsurlardan biridir, bağımsızlığın bir göstergesidir. Savunma sanayi ise askeri teknolojinin sürekli olarak güncellenmesi, üretimi ve satışından sorumlu bir sanayidir. Savunma sanayi ürünleri başlıca şunlardır: zırhlı araçlar, silah sistemleri, askeri uçak ve gemi. 

Çoğu devlet son yıllarda bu sektöre oldukça fazla yatırım yapıyor. Bunun nedeni ise her zaman modern kalabilmek ve ihracat yaparak ülke ekonomisini canlı tutmak. Bunun sonucunda her yıl yeni projeler üretiliyor ya da mevcut projeler geliştiriliyor. Bu da devletleri uluslararası arenada zirve yarışına tabi tutuyor. 

Peki bu sektörde 2020 yılı boyunca neler mi yapıldı? Şimdi bunlara bir göz atalım. 

Dünyanın en popüler savunma sanayi listesi olarak kabul edilen “Defense News Top 100”de yer alan Türk şirketi sayısı 7’ye yükseldi. 

Listedeki güncel Türk şirketleri şu şekilde: 

48.ASELSAN 

53.TUSAŞ 

89.BMC 

91.ROKETSAN 

92.STM Savunma Teknolojileri  

98.FNSS Savunma Sistemleri  

99.HAVELSAN 

Öte yandan 2020’de savunma sanayii’nde  yaşanan önemli gelişmeler şu şekilde: 


2020’de Gerçekleşen Yeni Projeler 

 2020 yılında güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılama ve var olan sistemlerin özelliklerini geliştirmeye yönelik bir dizi proje hayata geçirildi. 

ASELSAN tarafından Yeni Nesil Koral Elektronik Harp Sistemi Projesi başlatıldı. 

Milli Muharip Uçak Projesi’nin yazılım çalışmalarına başlandı. 

Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA Projesi için sözleşme imzalandı. 

Orta sınıf silahlı insansız kara aracı üretilmesine yönelik sözleşme yapıldı. 

Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ tanıtıldı. 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hafif sınıf torpido ihtiyacını karşılamak için 324 milimetre Torpido Geliştirilmesi Projesi (ORKA) başlatıldı. 

Devam Eden Projelerdeki Gelişmeler 

F-16 uçaklarında dost-düşman sorgularını yapacak ASELSAN IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihazların seri üretimine geçildi. 

F-16 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında ilk F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesi tamamlanarak, Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslimatı yapıldı. 

Yüksek yük taşıma kapasitesine sahip Akıncı ve Aksungur İHA’larının testleri başarıyla sürdürüldü. Aksungur, 49 saat havada kaldı. 

Amfibi deniz piyadesinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla özel olarak geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) için bir dizi test gerçekleştirildi. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan proje kapsamında FNSS tarafından geliştirilen Pars 6×6 Mayına Karşı Korumalı Aracın ilk montajı yapıldı. 

Envanterde bulunan M60T ve Leopard 2A4 tanklarının yetenekleri artırıldı. 

TRG-230 füze sistemine lazer arayıcı başlık entegre edildi. 

İlk yerli metre altı çözünürlükte görüntüleme uydusu İmece’nin son montaj işlemi gerçekleştirildi. 

Yavuz sınıfı fırkateynlere entegre edilen Milli Elektronik Harp Suiti sistemleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığının kullanımına verildi. 

Radar, elektro-optik ve diğer sensörlerle donatılacak istasyonlardan oluşacak Sahil Gözetleme Radar Sistemi Projesi’nin ilk yazılım paketi Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edildi. 

Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi’nin TCG Anadolu gemisine entegre edilmek üzere teslimatı yapıldı. 

25 milimetre kara topu geliştirilmesi için sözleşme müzakereleri başladı. 

Hürjet Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı’nın test ve değerlendirme faaliyetlerinde kullanmak üzere mühendislik simülatörü Hürjet 270 geliştirildi. 

Orta menzilli gemisavar füzelerde kullanılmak üzere geliştirilen turbojet motorun testi başarıyla gerçekleştirildi. 

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak için başlatılan Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) Modernizasyon Projesi kapsamında ilk prototip aracın modernizasyonu tamamlandı. 

2020’de Gerçekleşen Teslimatlar 

Bayraktar TB2 İHA, Atak helikopteri, Anka gibi hava platformlarının teslimatı yıl boyunca sürdü. 

Envanterdeki zırhlı muharebe aracı Vuran 4×4 ve mayına karşı korumalı araç Kirpi-II’ye yenileri eklendi. 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki tekerlekli araçların kurtarılması faaliyetlerinde kullanılmak üzere yerli imkanlarla üretilen Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı M4K’nın teslimatları tamamlandı. 

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi’nde ilk araçların tesliminin ardından, seri üretim dönemindeki teslimatlar başladı. 

Korkut Kundağı Motorlu Hava Savunma Top Sistemi, Serhat Seyyar Havan Tespit Radarı, ASELPOD Hedefleme Sistemi, REDET-II Radar Elektronik Destek Sistemi teslimatlarına devam edildi. 

Teber-82 güdüm kiti, AK40-GL bomba atar, özgün yerli tabanca, MPT-76 ve MPT-55 tüfekleri, Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi UMTAS, İHASAVAR, Kamikaze Mini İHA Kargu, Pars 675 Tak-Sök Termal Silah Dürbünleri, yazılım tabanlı telsizler, Nüfuz Edici Bomba, Retinar FAR-AD Drone Tespit Radar sistemleri, Şahingözü-OD termal kameralar, yeni SAT botu, süratli devriye botu, acil müdahale ve dalış eğitim botları 2020 yılında güvenlik güçlerine sunulan ürünler arasında yer aldı. 

Teknoloji ile kalın, bizimle kalın!

KAYNAKÇA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir