Türksat 5A Uydusu Fırlatıldı!

Türksat 5A Uydusu Fırlatıldı!

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Turksat5ASatelit.jpg

Yeniden merhaba değerli okur bu yazımda 2021 yılının ilk başarılı fırlatılışı olan Türksat 5A uydusundan bahsedeceğim. Belki duymuş ya da fırlatılışı izlemişsindir ama izlemediysen ya da duymadıysan endişelenme çünkü bu yazıda Türksat 5A ile ilgili her şey var. Hadi başlayalım.

Türksat 5A Uydusu Nedir?

Eylül 2011 yılında yapılan antlaşma ile TAI tarafından Türkiye’de üretilmiş olan 5A uydusu yerli teknolojilerinde bulunduğu iletişim uydusudur. Uydu tamamen 12 kW elektrik güç birimi çalışacak Eurostar-3000EOR sistemi (en yaygın ticari ve askeri için kullanılan genel uydu modelidir.) üstüne kurulmuş ve 3,5 ton ağırlığa sahiptir.

Yörünge yerleşimi olarak 31° Doğu yörüngesi hedeflenmiş olup Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada 1728 mHz kapasiteyle TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turksat-5a-uydusu-30-kasimda-uzaya-firlatilacak/1993115
https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turksat-5a-uydusu-30-kasimda-uzaya-firlatilacak/1993115

5A Uydusu Fırlatılışı

8 Ocak 2021 Cuma günü SpaceX’in Falcon 9 taşıyıcı roketi ile uzaya fırlatılan uydunun 30 yıl boyunca hizmet verilmesi planlanıyor. Uydu ABD ‘nin Florida eyaletinde Capp Caneveral Üssü’nden Türkiye saati ile 05.15’te fırlatıldı.

Fırlatılıştan 35 dakika sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre de ilk sinyal alındı! Uydu 4 aylık yolculuğunun ardından yapılacak testlerden sonra kullanıma açılacağı bilgisi de verildi.

Falcon 9 roketinin üstünde yer alan Cumhuriyet’imizin 100. yılını simgeleyen resim ve Türksat yazı detayları da göz doyurucuydu. Bu fırlatılıştan sonra Haziran ayında 5B uydusunun yapılan ve yapılacak olan testler sonrasında fırlatılacağı da duyuruldu. Bu fırlatışları takiben 6A ve 6B uyduları için de planlara başlandığı bilgisi yer aldı.

5A Uydusu Ne İşe Yarar?

Evet, uydu fırlatıldı ve yolculuğu devam ediyor. Peki, bu uydu ne işe yarıyor ve neleri değiştirecek? 2021 yılının ikinci çeyreğinde hizmet vermesi planlana uydu yeni nesil yayıncılık ve haberleşme, uzay ve yeryüzü haberleşme haklarını 2051 yılına kadar güvence altına alıyor.

Diğer uydulara göre daha uzun ömürlü olan 5A uydusu elektrik enerjisi kullanarak daha az yakıt tüketecek. Daha hızlı ve sorunsuz internet erişimi verecek olan uydu diğer bölgeler için de daha yeni haberleşme olanakları sunacak. Tabi uydu hizmete açıldığı zaman bunların farkını daha iyi anlayacak ve yeni özellikleri keşfedeceğiz.

Bilginin, uzayın ve teknolojinin bir sınırı yok, genişlemeye ve gelişmeye devam ediyorlar. Bizlerde buna ayak uydurmaya çalışıyoruz. Umalım ki değerli okur bu üçlünün hızına yetişebiliriz ve kendi belirlediğimiz hedeflerimize uygun “uydu(lar)” bulabiliriz.

Teknoloji ile kalın, bizimle kalın!

KAYNAKÇA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir