Uzay Ajansı Simülasyonu: Kerbal Space Program

Uzay Ajansı Simülasyonu: Kerbal Space Program

Tanıtıcı fotoğraf.

Son dönemde popülerleşen uzay macerası, ilgileri belki de hiç olmadığı kadar uzay ve gökyüzüne çekti. Mars’a gönderilen Preserverence (azim) isimli robottan tutun, 8 Ocak 2021 tarihinde Türkiye olarak gönderdiğimiz TÜRKSAT 5-A uydusuna kadar birçok önemli gelişme peş peşe gelir oldu. Gündeme bir anda oturan bu roketler, uydular ve uzay ajansı planları herkesin aklına tüm bunların arkasında yatan bilgi mantık ve mühendisliğin ne olduğu sorusunu getirmekte. İşte elimizde tam da bu soruların cevaplarını, birinci elden tecrübe ettirerek veren bir oyun; Kerbal Space Program(KSP).

Peki nedir bu Kerbal Space Program?

Oyunla ilgili teknik bilgileri şimdilik sona saklayacak olursak, oyunun temeli isminden de anlaşılacağı üzere uzay ajansı ve uzay endüstrisi üzerine kuruludur. Şu an çeşitli mod ve ek paketleri olsa da basitçe bir uzay ajansı yöneticisi oluyorsunuz. Ancak, başına geçmek tabirini yalnızca yöneticilik vasfınızı kullanmak olarak düşünmeyin. Aynı zamanda bu ajansa yeni bir çalışan alıp çıkarmaktan, yapacağınız aracın tasarımından, bunlarla birlikte aracın gerçek zamanlı kontrolünden ve astronotların kontrolünden siz sorumlusunuz. Gözünüz korkar gibi oldu değil mi? Merak etmeyin, tüm bunları aslında birkaç saat içerisinde çözebilirsiniz.

Kerbal Space Center

Gelelim meşhur soruya, oyunun amacı nedir?

Aslında bu sorunun cevabı yaşadığımız dünyadaki uzay ajanslarının amacıyla aynıdır; keşfetmek ve ilerlemek. Bu amaca yönelik karşınıza üç farklı başlangıç seçeneği çıkmaktadır.

1. Sandbox

İlk olarak oyunu bu seçenekle başlatırsanız, tüm binalarınız ve astronotlarınız son seviye geliştirmelere sahip olacak, bunun yanında ise para ve gerekli parçalar için araştırma yapmak gibi dertleriniz bulunmayacaktır. Yeni başlayanlar için çok tavsiye edilen bir seçenek olmadığını ilerledikçe anlayacaksınız.

2. Bilim

Bir diğer seçenek olan bilimde ise uzay ajansı içerisindeki bina ve astronot gelişmeleri yine son seviyede ve bütçeniz sınırsız olmasına rağmen oyunda sadece araştırma yaparak elde edebileceğiniz gerekli parça ve malzemelere en başta sahip olamazsınız. Bunlara ulaşmak için oyunda bilim puanı toplamanız gerekmektedir. Deneyler yaparak, kabin ekibinden rapor alarak, dünya dahil diğer gezegenlerden ve onların uydularından zemin örnekleri toplayarak bu puanı elde edebilirsiniz. Bununla birlikte bir uzay istasyonu kurup orada bilim adamlarınızı çalıştırmak da size bilim puanı kazandırır. Günün sonunda bu puanları kullanarak araştırma yapabilir ve ajansınızı bir adım ileriye götürecek teknoloji dallarını açabilirsiniz.

3. Kariyer

Bu son seçenek sizin mühendislik ve yaratıcılık yeteneklerinizi en çok zorlayacak seçenek olacaktır. Çünkü oyun astronotlarınızı eğitimsiz ve binalarınızı geliştirilmemiş olarak başlatır. Bunun yanında bütçe olarak size başlangıçta sınırlı bir kaynak verecektir. Yani tıpkı gerçekte olduğu gibi bir roket tasarlarken işin arka planında size kaça mal olacağını hesaba katmak zorunda bırakacaktır. Hatta gerekirse bazı paralı insanlara kısa bir uzay turu yaptırarak para kazanma yöntemine başvurabilirsiniz. Her bilinmeyen şeyi öğrenmeye başlamadan önce olduğu gibi zor ya da karmaşık geliyor olsa da emin olabilirsiniz ki bu oyun size insanoğlunun uzay macerasına dair çok iyi tecrübeler katacak. Tabi bir de işin mühendisliğine merak saldıysanız, içinden hiç çıkamayabilirsiniz.

Oyun içi görsel (KSP)
Uzay istasyonu (görsel mod kullanılmıştır.)

Oynanış ve Görünüş

Bu kadar temel bilginin yanında şimdiden oyunun neye benzediğini merak etmeye başlamış olabilirsiniz. Hemen kısaca özetleyelim. Oyunda her ne kadar tasarlayacağınız şeylerin bir sınırı olmasa da bazı belirli araçlar vardır. Örnek olarak uzay istasyonu, insanlı/insansız keşif aracı(Rover), uydu, yüksek irtifada uçan jet ya da alçaklarda dünyayı keşfeden motorlu uçak yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Bu vasıtaları kullanırken ve tasarlarken karşımıza aralarında sürekli geçiş yaptığımız dört farklı oynanış sunulmaktadır. Bunlardan ilkine örnek araç kontrolüdür. Astronot, pilot ya da yapay zeka vasıtasıyla aracınızın motor gücünü, hareket manevralarını kontrol edebilirsiniz. Hatta eğer iniş takımı gibi ek cihazlar varsa bunları da kontrol etme imkanınız bulunuyor. Özetle size bağlı olarak en az bir araba yarışı oyunu kadar tuş gerektirdiğini söyleyebilirim. 

Oyun içi görsel (KSP)
Kendi yaptığım mini uzay istasyonu.

İkinci oynanış tarzı ise astronotlarınızı içermektedir. Evet, astronotlarınızı atmosferden çıktıktan sonra veya iniş yaptıktan sonra araçtan çıkartıp kontrol etme imkanınız mevcut. Genelde çeşitli cihazların kontrolü veya deney raporu için çıkmanız gerekse de, çoğu zaman uzayın eşsiz güzelliğini seyretmek için de çıkmak isteyebilirsiniz. Bu oynanışta küçük ama çok güzel bir detay da mevcut, indiğiniz gezegenlere bayrak dikmek.

Oyun içi görsel (KSP)
Mun’a dikilen ilk bayrak.

Üçüncü oynanış araç tasarımı. Burada daha önce saydığım araçları sıfırdan bazı temel şeyler etrafında tasarlamaktasınız. Bu kısım yalnızca kullanarak öğrenebileceğiniz bir şey. Bu yüzden hızlıca geçiyorum.

Oyun içi görsel (KSP)
Roket yapım aşaması ve parça isimleri.

Son olarak manevra hesaplama belki de vaktinizi en çok alacak olan oynanış şeklidir. Bu kısımda uydunuzu yörüngeye oturtmak, bir gezegenin yörüngesine girmek, iniş yapmanız gerekecek. Bunun için de oyunun canlandırdığı fizik kuralları yardımıyla rotanızı oluşturmanız gerekmektedir. Daha önce de dediğim gibi, zor gibi gözükse de oyun size epey yardımcı olacaktır. 

Oyun içi görsel (KSP)
Mun’a ulaşmak için sizin kontrolünüzle oyun tarafından hesaplanan manevra örneği.

Meraklısı için gelelim bu özgün yapımın arka planıyla ilgili bilgilere. İlk olarak 24 Haziran 2011’de alpha 0.7.3 versiyonuyla çıkan oyun, 20 Mart 2013 tarihinde dijital dağıtım firması Steam’den satışa sunulmuştur. Kısa sürede beğenilip, iyi denilebilecek seviyede satışa ulaşmasıyla büyük bir oyuncu topluluğu oluşturmuşur. Oyun hala güncellenmeye devam ederken, ikinci oyunun da duyurusu yapılmıştır. Merakla ve heyecanla gözler yapımcı firmada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir