UZAY TURİSTİ:ANOUSHEH ANSARİ

UZAY TURİSTİ:ANOUSHEH ANSARİ

Bugün kendi imkanlarıyla uluslararası uzay istasyonuna seyahat eden ilk müslüman kadın Anousheh Ansari’nin  hikayesini anlatacağım sizlere.

uzay turisti

Anousheh Ansari 12 Eylül 1966 doğumlu İranlı-Amerikalı bir mühendistir.Virginia Üniversitesinde Elektrik-Bilgisayar mühendisliği alanında lisans derecesinde mezun olup George Washington Üniversitesinde Elektrik mühendisliği alanında yüksek lisans yapmıştır. 1993’te Ansari,eşi Hamid Ansari ve kayınbiraderi Amir Ansari, Telecom Technologies  Inc.’i kurdular. Şirket, 2000 yılında Sonus Networks  Inc. tarafından yaklaşık 550 milyon dolarlık bir anlaşmayla satın alındı. 2002 yılında şirket insanlığa fayda sağlayan yenilikleri keşfetmek için X Prize Foundation’a milyonlarca dolar katkı yaptı.

Ansari , Space Adventures Ltd. aracılığıyla ISS’de  Soyuz uçuşu için yedek eğitim aldı.  21 Ağustos 2006’da fırlatılması planlanan  Soyuz TMA- 9 görevini uçurmaktan tıbbi olarak diskalifiye edildi. Önümüzdeki ay Ansari ana ekip rütbesine yükseltildi.

uzay turisti

Ansari, Soyuz TMA-9 görevinde komutan Mikhail Tyurin  ve uçuş mühendisi Michael Lopez-Alegria ile 18 Eylül 2006 Pazartesi günü 04:59’da Kazakistan’dan havalandı . Ansari, dördüncü (ve ilk kadın) uzay turisti oldu.  

Uluslararası Uzay İstasyonunda dokuz gün kaldığı süre boyunca;

 Aneminin arkasındaki mekanizmaları araştırmak, kaslardaki değişiklikler bel ağrısını nasıl etkiler? Uzay radyasyonunun ISS mürettebatı  üyeleri üzerindeki sonuçları ve uzay istasyonunda kendilerine bir yuva yapan farklı mikrop türleri gibi deneyler yürüttü. Ayrıca uzaydan bir web günlüğü yayınlayan ilk kişi oldu.

uzay turisti

Ansari’ye yolculuğunda neyi başarmayı umduğunu sorduklarında ; “Özellikle erkeklerle aynı fırsatlar verilmeyen Orta Doğu ülkelerindeki genç kızlara, kadınlara örnek olmaya çalıştım. Bazen imkansız görünebilir ama tüm kalpleriyle inanırlarsa, fırsatlar arayıp bu fırsatları yakalarlarsa hayallerini gerçekleştirebileceklerine inanıyorum. ” demiştir.

Uzay görevinden sonra 2010 Honeywell Liderlik Akademisi’ne  konuşmacı olarak katılmıştır.2009’da, bağımsız İsviçreli film yapımcısı Christian Frei’nin Uzay Turistleri adlı belgesel filminde , Rus uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmek için para ödeyen milyarder  olarak yer almıştır. (Filmin DVD’si 2011’de yayınlandı.) 25 Nisan 2013 tarihinde Utah Valley Üniversitesi’nde mezuniyet konuşmacısı olarak görev yapmış ve Fahri Bilim Doktorası almıştır . Şu anda da kar amacı gütmeyen birkaç kuruluşta görev yapmaktadır.  

Korkularınızın, tutkularınızı takip etmenizi engellemesine asla izin vermeyin. Hayatınıza pişmanlıklarla bakmak istemezsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir