Uzaydaki Görkemli Laboratuvar: Uluslararası Uzay İstasyonu

Uzaydaki Görkemli Laboratuvar: Uluslararası Uzay İstasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu

İçerisinde bulunduğumuz gezegen, 1950’li yıllardan beri uzay hakkında pek çok yeni gelişmeye şahit olmaktadır. Gün geçtikçe yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla beraber bu gelişmeler pozitif anlamda ivmelenmeye devam ediyor. Barındırdığı gizemli ve karanlık havasıyla uzayın pek çok gizemi hala çözülmemiş durumda ve bu sebeple gizemleri çözmek için olabildiğince fazla sayıda deneyler yürütülmekte. Bu deneylerin yaşam koşullarına uygun olmayan uzay ortamında nasıl gerçekleştiği aklınızda bir soru işareti yaratıyorsa , gelin hep beraber bu karanlık sonsuzluğun deney üssü Uluslararası Uzay İstasyonu‘ nu keşfedelim!

DEVASA İSTASYON NEDEN KURULDU?

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), düşük yer çekimli bir ortam ve uzay koşullarının sağlandığı devasa bir yapıdır. Yapımına 1998 yılında başlanmıştır ve hala uzaydaki görevini devam ettirmektedir. Ayrıca yapılış amacı ise ISS’in bir gözlemevi, laboratuvar ve fabrika olarak kullanılmasıydı. ISS, mikro yer çekimine ve uzay koşullarına sahip olduğu için uzayda yapılması planlanan deneylerin merkezi olarak gösterilmesi mümkün. Ek olarak ISS’in görev bitiş yılı 2025 olsa da bu sürecin uzatılması gündemde yer alıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu için Japonya'dan gönderilen bir modül.
Japonya’dan gönderilen bir modül, ISS

PEKİ İSTASYON NASIL İNŞA EDİLDİ?

Uluslararası Uzay İstasyonu için gönderilen Zarya modülünü taşıyan Rus Proton roketi.
Zarya modülünün gönderilmesinde görev alan Rus Proton roketi, 1998

ISS, neredeyse 400 tonluk bir kütleye ve bir futbol sahası kadar büyüklüğe sahiptir. Bundan dolayı, bu kadar büyük bir laboratuvarın nasıl inşa edildiği akıllarda soru işareti bırakabiliyor. Tabii ki ISS’in uzaya olan yolculuğunu tek parça halinde gerçekleştirmesi mümkün değil. Bu yüzden her bir parça, farklı roketler ile uzay yolculuğunu tamamladı. Parçaların bir araya gelmesi ise uzayda gerçekleşti. Bu taşıma sürecinde Space Shuttle, Proton ve Soyuz roketleri rol aldı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda çalışan astronotlar.
Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışan astronotlar.
Uluslararası Uzay İstasyonuna ait Zarya (Şafak) modülünün bir fotoğrafı.
Zarya (Şafak) modülü

ÖNCÜ “ZARYA” VE DİĞER BİLEŞENLER

1998 yılında Rusya’dan gönderilen Zarya modülü , yapıyı oluşturan ilk bileşen olarak ISS’in temelini atmış oldu. Bunlara ek olarak Zvezda, Pirs modülleri Rusya’dan; Canadarm2, Unity modülleri Kuzey Amerika’dan desteklenmiştir. Ek olarak Kibo modülü, Japonya’dan ve Columbus modülü de Avrupa Birliği’nden gönderilmiştir. ISS sadece saydığımız modülleri içermiyor, bu görkemli yapısını farklı ülkelerin imzası olan modüllerden oluşturuyor. Dolayısıyla ISS, insanlığın ortak mirası olarak yorumlanabilir. Sonuç olarak, bu duruma göz attığımızda bir araya gelen “Dünya” vatandaşlarının neler yapabileceğini ve koordine bir şekilde bilimin gelişmesinde nasıl rol alabileceğini rahatlıkla görebiliyoruz.

ISS HAKKINDA 5 GERÇEK

  • Yüzlerce büyük ve küçük bileşenden oluşan ISS, bu sayede şimdiye kadar uzaya fırlatılan en büyük insanlı nesne olmaktadır.
  • Uluslararası Uzay istasyonu’nda en uzun süre kalma rekoru kadın Astronot Peggy Whitson tarafından kırılmıştır. 2017 yılında uzay istasyonuna giden Whitson, 665 gün istasyonun düşük yer çekimi ortamında yaşamıştır.
  • İnsan vücudu, yerçekimsiz ortamda kas ve kemik kütlesini kaybetme riskine sahiptir. Dolayısıyla, ISS’teki tüm astronotlar, vücut sağlığını korumak adına günde 2 saat egzersiz yapmalıdır.  
  • ISS, muhtemelen uzayın kokusunu alabileceğiniz tek yer. Eski bir ISS astronotu, istasyon ve diğer yanaşma araçları arasındaki basıncın eşitlendiği alanda “metalik iyonlaşma tipi bir koku” oluştuğunu anlatmıştır.
  • ISS dünya etrafındaki tam turunu sadece 90 dakikada tamamlıyor

Ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonu’nu canlı olarak izlemek için:

Kaynakça

Wikipedia

Mentalfloss

Çeyrek Mühendis

BBC

ESA

Görseller

Wikipedia – Proton-K-Zarya

Nasa – Facts and Figures

Nasa- Zarya Cargo Module

Wikipedia – Zarya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir