X Shore

X Shore

X Shore

  X Shore, elektrikli deniz araçları üreten İsviçre menşeili bir firma. Onlar için denizlerin Tesla‘sı demek yanlış olmaz. Geleneksel İskandinav tasarımı ve altındaki yenilikçi teknolojileriyle bizlere göz kırpıyor. Mürettebatımız hazırsa, seferimiz başlıyor.

X Shore'un Seyir Defteri

Konrad Bergström
@presidentkonrad

  Konrad Bergstöm, 1996 yılında şirketi Stockholm’de kuran isim. X Shore haricinde birkaç girişimi daha var.

  Bir röportajında Elon Musk’ın Tesla’sından etkilendiğini söylemiş. Bu yüzen şirket için denizlerin Tesla’sı demek güzel bir lakap olur.

   Konrad, altı kişiden oluşan gönüllü bir ekip kurarak çalışmalarına başladı. 20 seneye yakın AR-GE, tasarım ve yatırım çalışmaları sürdü. Çalışmalar sonucunda, 2016 yılında X Shore ilk prototipine kavuşmuş oldu.  Ardından Mart 2018’de Stockholm Allt för Sjön Fuarı’nda, The Eelex 8000 modelinin lansmanını yaptı. İskandinav tasarım ekolüyle tasarlanmış zarif ve sade görüntüsü, 8 metrelik uzunluğu, kompakt yapısı ile dikkatler üzerlerine çekti.

   2020 yılında Power of Silence Tour’u (Sessizliğin Gücü Turu) düzenledi. Firma bu sayede İtalya, İspanya, Fransa, Amerika ve İsviçre’de test etti. Ayrıca uluslararası tanıtım yapma şansı yakaladı. Takvimlerimiz 2021 yılının Haziran’ını gösterirken The Eelex 8000 adlı modeli arz etmeye başladılar. Yine aynı yılda Alman Tasarım Konseyi’nin verdiği Almanya İnovasyon Ödülü’nü kazandılar. Bu ödülün ardından yatırımcıların dikkatini üzerlerine çektiler. 

The Eelex 8000'in Özellikleri

   Uzaktan anahtar teknolojisi ile hem X Shore uygulaması hem de MARQ saatiyle entegre edilmiş. Bu araçlar aracınızı uzaktan çalıştırıp durdurmanıza olanak sunuyor. Ayrıca MARQ takarken denize düşerseniz, Eelex 8000 kendiliğinden motorunu durduruyor. 

   Gerçek zamanlı veri sistemiyle 150 farklı veri eşzamanlı olarak işleyip size performans verilerini uygulama ve dokunmatik ekranı sayesinde aktarıyor. 

   Yine uygulaması sayesinde canlı olarak teknenizin konumu takip edebilirsiniz. Diğer bir avantajı ise tekneniz belirlediğiniz sınırlar dışına çıkarsa bildirim almanız. Bu sayede olası hırsızlıklara karşı erken uyarı sistemi görevi de görüyor. 

    225 kW’lık güçlü motoru, 0-20  knot’u(0-37 km) 4.2 saniyede gören ivmelenmesi ile bizleri selamlıyor. 126 kW/saat’lik bataryası 32A akımla 6 saatte tam şarj ediliyor. 

   Şirket, müşterilerine kendi teknelerini özelleştirme imkanı da sunuyor. Üretildiği geri dönüştürülmüş ve çevre dostu malzemeler ile sürdürülebilirlik ilkelerini koruyor. 

  

Menzil: 185 km                  Hızlı Şarj Süresi: %20’den %80’e 1 saat 10 dakika 

Azami Hız: 55 km/saat           Seyir Hızı: 37 km/saat 

İlginizi çekebilir:        Nano Diamond Piller

                                     Triboelektrik ile kar tanelerinden elektrik üretimi

Faydalanılan Kaynaklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir