Güney Kore’nin Yapay Güneşi: KSTAR

Güney Kore’nin Yapay Güneşi: KSTAR

Aleyna ÖZNARÇİÇEĞİ araştırdı ve yazdı.

 

Güney Kore yapay güneşi olarak bilinen nükleer füzyon KSTAR dünya rekoru kırdı! 100 milyon derecenin üzerindeki iyon sıcaklığıyla 20 saniye çalışmayı başardı. Daha önce 100 milyon dereceye ulaşan başka füzyon cihazları olmuştu. Ancak hiçbir cihaz plazmayı 10 saniyeden daha fazla yönetememişti.

Güneş, doğal bir nükleer füzyonla helyum ve hidrojen arasındaki reaksiyonla ışık ve ısı üretir. Bilim insanları bu doğal durumun aynısını yapay olarak üretmeye çalışıyorlar. Seul Ulusal Üniversitesi(SNU), Kore Füzyon Enerjisi Enstitüsü(KFE) ve ABD Columbia Üniversitesi ortak bir çalışma yürütüyor.

Peki, KSTAR nedir?

KSTAR, yeni nesil enerji kaynağı olarak kabul edilir. Basitçe anlatmak gerekirse füzyon enerjisini incelemek için tasarlanmış bir manyetik füzyon cihazıdır.

Bir nükleer füzyonun en kritik çalışma koşulu sıcaklık olarak kabul edilir. 100 milyon derecelik bir plazma iyon sıcaklığı, güneşin çekirdeğinin sıcaklığından yaklaşık 7 kat fazladır. Nükleer füzyon yoluyla enerji elde etmek için, yüksek yoğunluklu hidrojen izotopları kullanılır. KSTAR cihazına yerleştirilen Döteryum ve  Trityum izotopları, yüksek sıcaklıkta ısıtılır ve korunur.

KFE Direktörü, nükleer füzyon enerjisinin CO2 emisyonun olmadığını ve yakıtın deniz suyundan temin edilebileceğini açıkladı. Ayrıca bu işlemin radyasyon üretmediğini paylaştı. Eğer başarılı olursa, KSTAR dünyanın temiz ve sınırsız enerji kaynağı olacak.

KSTAR Cihazı

2018‘de gerçekleşen deneyde, KSTAR ilk kez 100 milyon dereceye ulaşmış ve 1.5 saniye çalışmıştı. 2019‘daki deneyde ise bu süre 8 saniyeye çıkmıştı. Geçtiğimiz günlerde yapılan deneyde ise 20 saniyeye ulaşarak dünya rekoru kırıldı. Bu projede çalışan bilim insanları,2020’de gerçekleştirdikleri tüm araştırmaları ve deneyleri 2021 Mayıs ayında Füzyon Enerjisi Konferansı‘nda paylaşacaklarını açıkladı.

Projeye katkıda bulunan Columbia Üniversitesi’nden Dr.Park bazı açıklamalarda bulundu:  KSTAR’da yapılan böylesine önemli bir başarıya dahil olmaktan gurur duyuyoruz. 100 milyon derece iyon sıcaklığı ile verimli çekirdek plazma sağlandı. Bu kadar uzun süre ısıtma,süper iletken plazma KSTAR cihazının benzersiz kapasitesini gösterdi.”

Projede asıl hedef 2025 yılına kadar 100 milyon derece iyon sıcaklığını,300 saniye boyunca korumak.

Ikctekno‘yu takipte kalın. 🙂

Kaynak: 

https://www.indiatimes.com/technology/science-and-future/korean-artificial-sun-sets-world-record-at-100-million-degrees-for-20-seconds-530458.html

https://phys.org/news/2020-12-korean-artificial-sun-world-sec-long.html

 

Yanıt yok

  1. […] insan eliyle bir güneş yaratmak mümkün olsaydı, bu nasıl olurdu? 2020 yılında Güney Kore ”KSTAR” ile bunun var olabileceğini bizlere kanıtlamıştı. Ancak Mayıs ve Aralık 2021 tarihlerinde […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir