ChatGPT İLE YAPAY ZEKA İNSANLARIN YERİNİ ALABİLİR Mİ?

ChatGPT İLE YAPAY ZEKA İNSANLARIN YERİNİ ALABİLİR Mİ?

ChatGPT

 30 Kasım 2022 de duyurulan ChatGPT bir yapay zeka robotunun hangi sınırlarda dolaşabileceğini bizlere gösterdi. Sınırları hakkındaki soruları başka bir yazımızda detaylıca ele alalım.

 ChatGPT’yi herkes şaşkınlıkla inceledi. Yapay zekanın bizler gibi duyguları ve hisleriyle metinler sunuyor olmasına herkes tarafından ilgiyle karşılandı. Metin hazırlamanın önemi sadece bir dil öğrenme ve geliştirme metodu kullanılmasında gizlenmiştir. Ses ve video barındırmamaktadır.

 Bunu geliştiren şirket OpenAI’a baktığımızda ve kurucu ortaklarından birinin Elon Musk olduğunu düşününce şaşırma yetimiz biraz daha zayıflıyor.

 Söylediğim gibi ”geliştirilen” bu yapay zeka hala geliştirme aşamasında. Kasım ayında 3.5 sürümüne kavuştu hala nihai bir sürüm olarak yayınlanmadı. 

İŞLEVLERİ NELER?

 ChatGPT dediğim gibi ilk sürüm değildi. Hala geliştirme aşamasında ancak son çıkan sürümünün medyada ve toplumlarda ses getirmesinin bir nedeni var.

 ChatGPT 2021 yılına kadar tüm kitapları okudu. Tüm yazışmaları, sohbetleri, araştırmaları, makaleleri aklınıza gelebilecek internette herkese açık erişimi bulunan her şeyi biliyor. Uygulama geliştiricileri birde ücretsiz yapıp yayınlayınca dünyada bir hayli ses getirdi.

 Peki bunu pekiştirebilir miyiz? Sadece bilmekle mi yetiniyor?

ChatGPT Fahrenheit 451 özeti

 Görselde de görüldüğü üzere size bir kitabın özetini verebilir. Ancak resmin aşağısında gördüğünüz gibi ”Regenerate response” tekrar yanıt oluştur seçeneğinin olması işte bizi ana başlığımıza döndürüyor. Bu ”yazar-zeka” sizin beğenmediğiniz yanıtı daha farklı şekilde yazma yeteneğine sahip. Yani yanıttan tatmin olmadınız mı bana farklı yaz diyebilirsiniz.

 Kendisi aynı zamanda bir dil öğrenme robotu yani bir nevi yazar. Ama ne yazar inanılmaz bir kalemi var. Normalde abartmayı sevmem ama örneğe bakalım.

ChatGPT hikaye

 Açıkçası hemen klasik bir hikayeyi bana yazmasını bekliyordum. Sonuçta 2021 e kadar olan veri tabanını içeriyor. Kırmızı başlıklı kızın hikayesini de verebilirdi önüme ama kendisi başka bir şey yaptı:

ChatGPT hikaye2
ChatGPT hikaye

 Bu durum sizce de dehşet verici değil mi? Hepimizin yazabileceği bir kalemde verilen detaylara göre istersem daha farklı bile yazabilecek yapay zekadan bahsediyoruz. 

 Bu yapay zeka siz isterseniz kod da yazıyor. Yazdığınız kodların doğruluğunu bile sizin için kontrol edebiliyor . Kendisi her ne kadar bir yapay zeka olsa da insan mantığında insan ağzıyla ve düşünerek bünyesinde bulunan bilgileri harmanlayarak cevap vermesi akıllarda soru işaretlerine yol açıyor.

 Sevgili okurlar isterseniz siz de yukarıdaki deneyimi yaşayabilirsiniz. Ödev yaptırabilir sorular sorabilir tavsiye alabilirsiniz. https://openai.com/blog/chatgpt/ .

SONUÇ

 Sizce ChatGPT insanlığın yerini alabilecek bir yapay zeka mıdır? Somut örnekler bir hayli dehşet verici olsa da bu yapay zeka bir tahminde bulunamıyor. Sizin sorduğunuz kıyaslama sorularına cevap veremiyor bu yüzden sınırlı bir şekilde insanlığın yerini alabilme potansiyeli var desek daha doğru olur.

 Box adlı teknoloji firmasının CEO’su yazısında ”ChatGPT, teknolojide ileride her şeyin nasıl farklı olacağına dair bir ışık gördüğümüz ender anlardan biridir.” Bu sektörde kalifiye birinin yaptığı yorumda  ChatGPT’nin ne kadar değerli olduğuna işaret ediyor. 

 ChatGPT 90ların sonundaki Google ile benzeşmektedir. Bembeyaz bir sayfanın ortasına bir kutu koyarak başladı Google işe. OpenAI da ChatGPT de ekrana bir kutu koyarak Google’ın kilometre taşına bir gönderme yapmış olsa gerek.

 Yani diyeceğim o ki bizler teknolojinin, yapay zekanın kilometre taşlarını bir bir görmeye ve gelişmesini büyük keyifle izleme şansına sahip olan bir nesiliz. ChatGPT de bu taşlardan sadece bir tanesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir