Yarı İletken Teknolojisinde Yenilik: 2 nm’lik Çip

Yarı İletken Teknolojisinde Yenilik: 2 nm’lik Çip

Yarı iletken teknolojisinde yenilik! Her geçen gün Moore yasasının sınırları daha da genişlemeye devam ediyor. Bu süreçte IBM dünya’nın ilk 2nm boyutunda çipini tanıtarak sınırları daha da genişletti. Çip, yarı iletken teknolojisinde performans açısından önemli bir yer tutacak.

Dünya’nın en büyük bilişim şirketlerinden biri olan IBM yakın zamanda çip teknolojisinde büyük bir adım attı. Yarı iletken endüstrisinde son yıllarda artan çip talebinin bu yeni çiplerle karşılanacağını söyleyebiliriz. Aynı zamanda çipin nesnelerin interneti, hibrit bulut sistemleri ve yapay zeka alanında da katkı sağlayacağı aşikar.

IBM, benzerleriyle aynı güçle %45 performans artışı veya %75 daha az enerjiyle yüksek performans vadediyor. Ayrıca tırnak büyüklüğündeki (şirketin açıkladığına göre 150 mm²) bu çipte 50 milyar transistör var. Peki bu ne anlama geliyor?

  • Cep telefonlarının pil ömürlerinin dört katına çıkması ve cihazların yalnızca dört günde bir şarj edilmesi.
  • Daha hızlı internet erişimi ve dil çevirilerinde daha hızlı işlemlerle dizüstü bilgisayar işlevlerini artması.
  • Küresel enerji kullanımının yüzde birini oluşturan veri merkezlerinin karbon ayak izinin azalması.
  • Uzay keşifleri, yapay zeka, 5G ve 6G teknolojileri ve kuantum hesaplama gibi alanlara katkı sağlama.
  • Otonom araçlarda daha hızlı nesne algılama ve reaksiyon sürecine katkıda bulunma.

gibi birçok noktaya yardımcı olacak.

Küçülme nasıl yapıldı?

IBM; Apple, Huawei, AMD, Intel, TSMC gibi rakiplerinden daha önce davranarak sektörde öne çıktı. Transistörleri, 3B olarak istifleyen Gate-All-Around adlı  yeni bir üretim süreciyle eklemeyi başardı. FinFet 3D istiflemenin ileri seviyesi olan bu süreçle daha küçük alanda daha  fazla transistör yerleştirdi. Tasarım olarak da üç yığınlı GAA modeli kullanılan çipte 12 nm geçit uzunluğunu mümkün kılan alt dielektrik izolasyon kanallarını ilk kez kullandı. Bununla birlikte iç ara parçaları nano yaprak geliştirmeye yardımcı olan ikinci nesil bir dry process tasarımıdır.

Yarı iletken çip teknolojisi ile ilgili yenilik yaratan FinFet 3D istifleme

IBM hakkında

IBM

Merkezi New York, Amerika olan şirketi 1911 yılında Thomas J. Watson kurdu. 170’den fazla ülkede faaliyet gösteren ve 400 bini aşkın çalışanı bulunan şirket, dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketidir. Bilgisayar ve donanım üretimi, yazılım,servis hizmetleri, sunucu servisleri ve AR-GE faaliyet gösterdikleri alanlar arasındadır. Ayrıca şirket dünyada her yıl en fazla yeni patent alan şirket konumundadır.

Yalnız, kendine ait dökümhanesi yoktur. Üretim tesisleri için başka şirketlerle işbirliği yaparak IP geliştirmeye devam etmiştir. Şu anda Samsung ile çalışan şirket, yakın zamanda Intel ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Ayrıca şirket çipi IBM’in 100 bin metrekarelik Albany araştırma tesisinde tasarladı ve üretti.

2 nm işlemcilerin ne zaman telefonlara ya da bilgisayarlara geleceği belli olmasa da, en azından daha güçlü işlemcilerin gelecekte bizi beklediğini görmek herkesi heyecanlandırıyor. 

Teknoloji ile kalın, bizimle kalın. 

Kaynakça

Yanıt yok

  1. […] hız katarak devam ediyor. Serüvenin başında bilgisayarlar ve notebooklar için geçerli olan mikroçipler artık hayatımızın birçok yerine entegre edilmiş durumda. Bir canlıya mikroçip takılması […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir