YENİ NESİL DİKİZ AYNALARI : MIRRORCAM TEKNOLOJİSİ

YENİ NESİL DİKİZ AYNALARI : MIRRORCAM TEKNOLOJİSİ

Araçlarda dikiz aynaları yavaş yavaş tarihe karışıyor. Bunun ilk sinyallerini 2019 yılında veren Mercedes-Benz Trucks bu teknolojiyi 2020 ve 2021 model Actros mp5 çekicilerde kullanıyor. 

 

Senelerdir alışılagelen dikiz aynalarına görsel olarak alışmış olsak da yeni MirrorCam teknolojisinin aerodinamik tasarımının getirdiği avantajların olması firmaları bu teknolojiye yöneltiyor.  

Bu avantajlar araç içi tasarruf sağladığı için önümüzdeki yıllarda diğer araçlarda da görebileceğimizi düşünüyorum.  

 

 

MirrorCam , geleneksel dikiz aynalarının yerine aerodinamik ve yenilikçi olarak tasarlanan geliştirilen   bir teknolojidir. Yapılış amacı son derece düşük bir hava direnci ve daha düşük bir tüketim sağlamaktır.MirrorCam , %1.5 e kadar yakıt tasarrufu yapar, arkaya doğru ideal bir görüş sunar ve kameranın hareketli olması sayesinde manevra yaparken, şerit değişiminde ve dönüşlerde daha fazla emniyet sunar. 

Bir ekran, büyük dikiz aynasının yerini alır. Böylelikle sürücü serbest görüşe sahip olur. MirrorCam, sürücüye optimize edilmiş bir çepeçevre görüş sağlar.Ayrıca çalışma ve sürüş konforu da sağlar. 

 

 

MirrorCam’in yeni Actros’ta kullanılmasının getirdiği aerodinamik ve güvenlikteki kalıcı iyileştirme, aracın “2020 Yılının Uluslararası Kamyonu” unvanını kazanmasının nedenlerinden biridir. 

 

Türkiye’deki ağır vasıta araçların kaza sebeplerinin yaklaşık %80 i kör noktalar sebebiyle meydana gelmektedir. MirrorCam ve bazı sensörler sayesinde kör noktalar görülebilmektedir. Bu da ne kadar emniyet sunan bir tasarım olduğunu bize gösteriyor. 

 

 

Mercedes-Benz Trucks’ta kabin geliştirme teknisyeni olan Patrick Hirth, yeni MirrorCam ile 200.000 km’den fazla yol kat etti ve pek çok faydadan övgüyle söz ediyor: “Sisteme alışmanın kısa bir safhasından sonra, sürücüler bu geçişi, manevrayı görecekler. Kötü görüş ve karanlıkta araç kullanmak, viraj almak ve darboğazlardan geçmek MirrorCam ile daha güvenli ve daha az stresli. Bu noktada, MirrorCam ile sürmeyi tercih ediyorum. Önemli olan durumlarda, sistem, geleneksel birincil ve geniş görüş aynalarından çok daha üstündür. “ 

 

 

Teknoloji ile kalın, bizimle kalın!

 

KAYNAKÇA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir