Yeni Nesil Tarım Trendleri

Yeni Nesil Tarım Trendleri

Dünya popülasyonundaki artışın gün geçtikçe ivmelendiğini göz önünde bulundurursak, yeni nesil tarım trendleri artan gıda ihtiyacının giderilmesinde başrol oyuncusu olmaya adaylar. Özellikle iklim şartlarının değişmesi, artan kuraklık, işgücü maliyetinin artması, alınan verimin arttırılması ve ürün standartlarının korunması gibi etkenler tarım sektörünü yeni arayışlara itti. Bu yazımda günümüzde efektif kullanımı yaygın olmayan fakat günden güne önem kazanan bazı tarım teknolojilerini sizlerle paylaştım.

Akıllı Çiftlikler

Çiftliğin akıllısı mı olurmuş yahu? Ülkemizde bir kaç düzine olmalarına rağmen özellikle Avrupa’da sayıları on binleri aşan girişimler mevcut. Otomatik yemliklerle başlayan bu yolculuğun bu kadar büyüyeceğini sanırım kimse tahmin etmezdi. 

Bu tarımsal trend o kadar geniş bir hal aldı ki dronelar , traktörler , yemlikler gibi daha bir çok komponent birbiriyle uyumlu ve otomatik şekilde çalışabilir hale geldi. Dronelar ile tohumlama ve ilaçlama yapılabilirken, traktörler ise yapay zekanın yardımıyla hareket edebiliyor. 7/24 işleyen insansız bir çiftliğe sahip olduğunuzu düşünsenize…

Tarımsal Amaçlı Akıllı Sensörler

Sensörler hayatımızın her yerinde önemli rol oynarken tarımda da yer almalarına şaşırmamak gerekir. Ortamın neminden, ısısına kadar çeşitli çevresel faktörlerin denetleyebilmeleri sayesinde ziraat mühendisleri ve çiftçilere bilgi aktarabilirler. 


Özellikle bulut teknolojisinin yardımıyla tarlaya gitmeye gerek kalmadan 7/24 anlık bilgi edinebilmek tarım sektörü için büyük kolaylık sağladı. 

Seracılık sektöründe ise akıllı sensörler insan müdahalesine gerek kalmadan otomasyon sistemlerinde başrolü üstlenen tarım trendlerini ilk adımını oluşturuyor. Bitkilerin sağlığı ve verimi hakkında bugüne kadar elde edilmemiş detayda bilgileri toplamak ise kıtlığa karşı son derece büyük bir silah.

Dikey Tarım ve Topraksız Tarım

İnsanoğlunun doğaya verdiği zararlar saymakla bitmez. Verimsiz hale getirdiğimiz toprak da bunun bir sonucu. Bu durum, kişi başına düşen tarım arazisinin de azalması anlamına geliyor. Hal böyle iken nüfusumuzun da günden güne artması bizi yeni arayışlara itiyor. Dikey tarım bir alanda tek kat yerine birden fazla katta üretimin sağlanıp birim alana düşen verimin artmasını amaçlıyor. Topraksız tarım ise tarımsal olmayan alanlarda üretim yapmamızda bizlere yardım ediyor.


Topraksız Tarım

Böcek ve Kabuklu Çiftlikleri

Bu yazımda sizlere tarım ve hayvancılıkta verimin artmasına yönelik çalışmalardan söz ettim. Midye çiftlikleri Türkiye’de de var olan kabuklu canlı çiftliği örneklerinden biri. Uzakdoğu belgesellerinde insanların çekirge, kurt gibi böceklerle beslendiğine denk gelmişsinizdir. Her ne kadar bazı kültürlerde hoş bakmasak da bu hayvanlar içerdikleri zengin besin değerleri ile insanlığın kurtarıcısı olabilir. Az masrafla, kısa sürede ve çok sayıda çoğalabilen bu canlıların insan eli ile üretildiği tesisler mevcut. Belki bundan 10 sene sonra Avrupa ve Türkiye’de de bu çiftliklerin örneklerini görebiliriz. 


Midye Çiftliği

                                                   Teknoloji ile kalın, bizimle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir