Yeni Nesil Yakıt Hidrojen

Yeni Nesil Yakıt Hidrojen

Plastikten nasıl hidrojen elde edildiğini bir önceki ”PLASTİKTEN HİDROJENE” adlı yazımda bahsetmiştim. Kısaca bahsedecek olursam Oxford Üniversitesi’nde Peter Edwards ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmalar ve geliştirmeler sonucunda mikrodalga yarıdmıyla plastikten hidrojen elde edildi. Bu işlem çok kısa sürede gerçekleşiyor.

Peki hidrojenin artıları ne?

Günümüzde araçlarda kullanılan yakıtlar doğaya ve atmosfere zarar verdiği için bu konuda bir çok iyileştirme gerçekleştirildi. Bunlardan biri olan ‘Yeni nesil yakıt Hidrojen’ kullanılmaya başlandı.

Yeni nesil yakıt olarak kullanılan hidrojen için araçlarda benzin deposu bulunmuyor. Benzin deposu yerine hidrojen tankı bulunan araçlarda, hidrojen oksijen ile tepkimeye girerek pilleri şarj ederek elektrikli motorun çalışmasına olanak tanıyor.

Hidrojenle Çalışan Arabalar;

 Toyota Mirai; 2014  yılında Japonya’da satışa sunuldu. Mirai yaklaşık 580 km’lik menzile sahip ve 10 dakikalık şarj ile bu menzile ulaşıyor.  

Sıfır Emisyonlu Toyota Mirai Avrupa'da Daha da Yaygınlaşıyor
TOYOTA MİRAİ

 Honda Clarity; Kullanım koşullarına göre değişen ortalama 500 km’lik menzile sahip. Eşsiz tasarımı ile tam bir Honda klasiliğene sahip olan Clarity başta Amerika olmak üzere bir çok ülkede satılmakta.  

Hidrojen ile Çalışan Honda Fcx Clarity Yakıt Hücreli Elektrikli (Yakıt  Pilli) Araç Hakkında Teknik Bilgiler
HONDA CLARİTY

Mercedes – Benz GLC F-Cell; Dünya otomotiv devi olan Mercedes bu sefer de karşımıza Benz GLC F-Cell’i sunuyor. Benz GLC F-Cell hidrojen yakıtı ile çalışıyor. Benz GLC F-Cell stetik görünümü, teknik özellikleri ve asistan uygulamalarıyla öne çıkarken 550 km’lik sürüş menzili mesafesiyle de fark yaratıyor.

Mercedes – Benz GLC F-Cell

Ve bir çok otomotiv üreten firma ‘Yeni nesil Hidrojen’ yakıtlı otomotiv üretimine başladılar. Fakat bazı firmalar isim arayışında iken bazıları ise bir çok özellik geliştirmek için uğraşmaktadırlar.  

Sıfır emisyonlu araçlar

Sıfır emisyonlu araçlar; elektrik ile çalışan araçlar ve hidrojen yakıtlı araçlardır. Hidrejen yakıtlı araçlarda ve elektrikli araçlarda içten yanmalı motor bulunmuyor. Bu yüzden atmosfere zararlı gaz çıkışı olmuyor. Tam bir çeve dostu araçlardır.

Hidrojen nasıl mı depolanır?

Hidrojen yakıtlı araçlarda hidrojen tankı bulunuyor. Normal yakıtlı araçların deposuna doldurduğumuz gibi hidrojen tankına hidrojen dolduruyorsunuz. Böylelikle hidrojeni elektriğe dönüştüre biliyorsunuz.

ZES'ten Elektrikli Otomobiller İçin 100 Yeni Şarj İstasyonu | Pazarlamasyon
HİDROJEN DEPOLAMA İSTASYONU

Hidrojen elektriğe nasıl mı dönüşüyor?

Normal bir istasyona gidip yakıt hücresine hidrojen dolduruyorsunuz. Yakıt hücresinde platinden oluşan bir bölüm var burada gönderilen hidrojen; hidrojen molekülündeyken elektronlarıan ayrılıyor böylelikle elektronlar boşa çıkmış oluyor. Bu elektronlar elekron bölümüne gönderilerek enerji sağlanıyor. Böylelikle aracınız harekete geçiyor.

Elektrikli araçlardan avantajı ne?

En büyük avantaj pilleri şarj etme gibi bir derdiniz olmuyor. Normalde ev elektriği kullandığınız zaman, standart bir TESLA‘yı şarj etmeniz 3, 5 saat falan alabiliyor. Hızlı şarj istasyonlarında da yarım saat civarı bir şey de şarj edebiliyorsunuz. Ama ‘YENİ NESİL YAKIT HİDROJENli araçlar normal akaryakıtlı bir otomobil gibi, direk bir benzin istasyonuna gidip doldura bildiğiniz için yaklaşık 5 dakika içinde depoyu komple doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir