Yıldızlar : Astronomi ve Edebiyat – Kalp Bulutsusu

Yıldızlar : Astronomi ve Edebiyat – Kalp Bulutsusu

Yıldızlar : Astronomi ve Edebiyat - Kalp Bulutsusu
selçuk

Selçuk ÇELİK

Selçuk Çelik araştırdı ve yazdı.

“Yıldızlar eşliğinde buluşalım.”

Demiş Franz Kafka. Astronominin edebiyatla buluştuğu noktadır yıldızlar. Kısa örneklerle yıldızların dünya edebiyatındaki yerini görelim.

Hepimizin bildiği Romeo ve Juliet kitabından alıntı yapalım ilk olarak.

“When he shall die, Take him and cut him out in little stars, And he will make the face of heaven so fine, That all the world will be in love with night, And pay no worship to the garish sun.” William Shakespeare

Ya da Victor Hugo’nun şaheseri Sefiller kitabından alıntı yapalım.

“What Is Love? I have met in the streets a very poor young man who was in love. His hat was old, his coat worn, the water passed through his shoes and the stars through his soul.”

Edward Estlin Cummings’in sözleriyle devam edelim.

“Trust your heart if the seas catch fire, live by love though the stars walk backward.” , “Yours is the light by which my spirit's born: - you are my sun, my moon, and all my stars.”.

Biz en iyisi Türk müziğinde önemli bir yeri olan Ferdi Tayfur’un bir parçasında geçen şu sözleriyle kısa gezintimizi bitirelim.

“Karanlık gecelerimin yıldızı sensin. Yıldızlar da kayar durmaz yerinde, solar güzelliğin kalmaz yüzünde.”

Gördüğümüz gibi yıldızlar insanlar için adeta kurtarıcı gibi gecenin karanlığında ki kurtuluş yolu gibi parıldarlar. Solan umutların besinidir yıldızlar. Bir çok anlamı olduğu gibi romantizmde de yıldızların anlamı ve önemi çok büyüktür. Edebiyatta çıktığımız kısa gezintiden sonra Kalp Bulutsusu’nu öğrenelim. Kraliçe takımyıldızı içinde gözüken Kalp Bulutsusu, Samanyolu’nun Kahraman kolunda ve bizden yaklaşık 7500 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir salma bulutsusudur. Merkezindeki küçük yıldız topluluğunun ışınımı bulutsunun biçimini şekillendirip yoğun kırmızı rengini veriyor. Bu renk iyonize haldeki hidrojen plazmasının yıldızlardan gelen enerjiyle parlaması sayesinde oluşur. Adeta gökyüzünün kalbi olan Kalp Bulutsusu, yıldızların doğum evidir. Fotoğraf için Uygar Mitat’a teşekkür ederiz. Happy Valentines Day diyoruz ve yazıyı bitiriyoruz.

Kalp Bulutsusu – Yıldızlar : Astronomi ve Edebiyat

“Teknoloji ile kalın, bizimle kalın!”

Yanıt yok

  1. […] saati yapıları daha önce gezegenimsi bulutsularda gözlemlenmişti. (MyCn 18 Oyulmuş Kum Saati Bulutsusu, Musca takımyıldızında bulunan genç bir salma bulutsusu ve daha iyi bilinen Güney Yengeç […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir